Lublin w skrócie
Stolica wschodniej Polski, administracyjne, gospodarcze i kulturalne centrum regionu, największe i najszybciej rozwijające się miasto w tej części kraju. Polska brama do Europy Wschodniej. Miasto zamieszkuje dziś blisko 350 tys. mieszkańców, a rocznie odwiedzają je rzesze turystów. Lublin to zarazem jeden z czołowych ośrodków akademickich w naszym kraju, uczy się tu blisko 70 tys. studentów, nie tylko z Polski.
„Za dostarczanie samych aplikacji oświatowych do użytkowników odpowiada dziś sześć dedykowanych serwerów fizycznych, pracujących jako węzły klastra, na których osadzono kilkanaście tzw. workerów. Ruch w całym środowisku jest kontrolowany i równoważony przy pomocy dwóch urządzeń Citrix ADC. Umożliwiają one rozkładanie obciążenia, a także zapewniają obsługę sesji SSL, co oznacza, że szyfrowanie odbywa się na granicy kontaktu przeglądarki użytkownika z urządzeniem, bez konieczności uruchamiania oddzielnego oprogramowania typu klient VPN” - mówi Rafał Śliwiński z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin.
Rozwiązanie bardzo dobrze się skaluje. Kiedy pojawiają się nowi użytkownicy wystarczy włączyć do środowiska kolejny serwer, a urządzenia Citrix ADC rozłożą obciążenia w najbardziej efektywny sposób. Z chwilą zakończenia projektu oświatowego, które planowane jest na lipiec 2020r., środowisko Citrix będzie dostarczać aplikacje dla blisko tysiąca użytkowników w Urzędzie Miasta Lublin oraz łącznie dla 8 tys., wliczając podległe jednostki.
Aplikacje dostępne są za pośrednictwem specjalnego portalu StoreFront. Łącznie to przeszło 35 różnych narzędzi, z czego większość to oprogramowanie dla placówek oświatowych. Po zalogowaniu do portalu użytkownik po prostu klika w odnośnik do wybranej aplikacji. Na komputerze jest ona uruchamiana przy pomocy niewielkiego oprogramowania klienckiego Citrix lub w przeglądarce. Jeśli użytkownik nie ma specjalnych potrzeb, np. nie musi skanować dokumentów z lokalnego skanera, to do pracy wystarczy sama przeglądarka internetowa.
Szereg korzyści
Wdrożenie technologii Citrix pozwoliło Wydziałowi Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin w prosty sposób uniezależnić się od wymagań trudnych w utrzymaniu aplikacji. W praktyce, nie było innego sposobu. Potrzebna byłaby armia ludzi, która na bieżąco opiekowałaby się tysiącami stanowisk pracy w wielu lokalizacjach. Użytkownicy błyskawicznie przyzwyczaili się do nowego standardu. Dzisiaj wirtualne aplikacje serwowane z platformy Citrix są dla nich naturalnym środowiskiem pracy.
Ograniczona liczba przestojów
Nie ma dziś większego znaczenia, z jakiej przeglądarki korzystają użytkownicy, czy też jaki system operacyjny mają zainstalowany na komputerze. Dodatkową zaletą jest fakt, że w każdej chwili specjaliści IT z Urzędu Miasta mogą włączyć się do sesji pracowników i rozwiązać pojawiające się problemy w aplikacjach. Monitorowanie sesji pozwala zarazem wykrywać wąskie gardła i proaktywnie zapobiegać awariom.
W czasie epidemii koronawirusa rozwiązanie Citrixa przeszło test w zakresie pracy zdalnej. Część pracowników ma pozwolenie na wykonywanie zadań w takim trybie. Nie muszą oni łączyć się z miejską infrastrukturą za pomocą VPN. Citrix Virtual Apps w takich okolicznościach zapewnia nie tylko należytą ochronę danych, ale również komfort związany z łatwością błyskawicznej zmiany miejsca pracy i unifikacją przestrzeni roboczej na różnych komputerach.
Wyższy poziom bezpieczeństwa
Ze względu na terminalowy charakter pracy, aplikacje i dane są zabezpieczone, nawet jeśli komputer użytkownika końcowego pozostawia wiele do życzenia pod względem cyberhigieny. Urządzenia końcowe nie pobierają lokalnie żadnych plików ani wrażliwych informacji, co zmniejsza ryzyko ich wycieku. Dla urzędu ma to ogromne znaczenie w kontekście RODO. Jednocześnie wdrożone rozwiązanie zapewnia pełną rozliczalność z dostępu do danych i zintegrowanie z wykorzystywanym środowiskiem domenowym.
Uproszczone zarządzanie
Jedną z najważniejszych korzyści, wynikających z zastosowania technologii Citrix, jest prosta obsługa. Całą infrastrukturą dostarczania wirtualnych aplikacji administruje na co dzień zaledwie 3 z 50 specjalistów pracujących w Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin. Odpowiadają oni za stabilność i utrzymanie ciągłości pracy oraz równoważenie obciążeń.
Biorąc pod uwagę skalę środowiska, to znaczne wyzwanie. Zwłaszcza w kontekście niezawodności, która wymaga ciągłego monitorowania. Istotnym ułatwieniem okazało się zintegrowanie wdrożonej platformy z systemami kolekcji logów, co otwiera możliwości głębokiego diagnozowania problemów.
Pomoc dla użytkowników świadczy kilkunastu pracowników helpdesku, odpowiedzialnych za pierwszą i drugą linię wsparcia. Odciążeniem dla administratorów jest także fakt, że wszyscy użytkownicy są w Active Directory. Nie trzeba nadawać użytkownikom żadnych uprawnień, ponieważ są one przypisane do grup. Dołączenie użytkownika przez dyrektora danej jednostki do odpowiedniej grupy oznacza, że z automatu udostępnione zostaną mu tylko te aplikacje, których potrzebuje.
Technologia Citrix okazała się także trafnym wyborem w kontekście bardziej prozaicznych funkcji administracyjnych. Wydział Informatyki i Telekomunikacji nie dysponował dodatkowym narzędziem do resetu haseł, których ważność kończy się po 30 dniach. Dzięki Citrix Virtual Apps użytkownik loguje się do portalu i może samodzielnie zresetować hasło.
About Citrix
Citrix (NASDAQ:CTXS) is powering a better way to work with unified workspace, networking, and analytics solutions that help organizations unlock innovation, engage customers, and boost productivity, without sacrificing security. With Citrix, users get a seamless work experience and IT has a unified platform to secure, manage, and monitor diverse technologies in complex cloud environments. Citrix solutions are in use by more than 400,000 organizations including 98 percent of the Fortune 500.
Copyright © 2020 Citrix Systems, Inc. All rights reserved. Citrix, XenApp and XenDesktop are trademarks of Citrix Systems, Inc. and/or one of its subsidiaries, and may be registered in the U.S. and other countries. Other product and company names mentioned herein may be trademarks of their respective companies.