Jul

302015

Citrix İkinci Çeyrek Mali Sonuçlarını Açıkladı

2015’in ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 2 büyüme var. Yıl sonu mali hedef 3,25 milyar dolar net gelire ulaşmak. Marj genişlemesi yön vermek amacıyla Operasyon Komitesi oluşturuldu. GoTo ürün ailesi için stratejik alternatifler değerlendiriliyor.

SANTA CLARA, Calif. - Temmuz 30, 2015 - Citrix Systems, 30 Haziran 2015'te sona eren 2015 mali yılı ikinci çeyrek mali sonuçlarını ve yeni operasyonel girişimlerini duyurdu.

Citrix 2015 mali yılı ikinci çeyreğinde, 2014’ün ikinci çeyreğindeki 782 milyon dolar gelire göre yüzde 2 artışla 797 milyon dolar gelir elde etti. 2014 mali yılı ikinci çeyreğinde toplam 53 milyon dolar ve hisse başına 0,31 dolar olan net gelir 2015 mali yılı ikinci çeyreğinde 103 milyon dolar ve hisse başına 0,64 dolar olarak gerçekleşti. 

Citrix yönetimi 30 Eylül 2015 Çarşamba tarihinde sona erecek 2015 mali yılının üçüncü çeyreğinde 780 milyon ila 790 milyon dolar arasında net gelir hedefliyor. Citrix yönetimi 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecek mali yılda ise 3,22 milyar dolar ila 3,25 milyar dolar arasında net gelir hedeflemekte. 

Operasyon Komitesi marj genişlemesinin yönetimine destek olacak

Citrix ayrıca yönetim kurulunun bir Operasyon Komitesi oluşturduğunu da duyurdu. Komiteye, operasyonlar ve sermaye yapısının, sadeleştirme, verimlilik ve portföy iyileştirme yoluyla işletme marj genişlemesine yön vermek amacıyla Mark Templeton ve şirketin yönetim ekibiyle birlikte çalışacak olan mevcut yönetim kurulu üyesi Robert Calderoni başkanlık edecek. Citrix, ilk değerlendirmenin tamamlanmasının ardından komitenin bulgularını duyurmayı ve ardından güncellemeler yapmayı amaçlıyor. Buna ek olarak Citrix, bağımsız danışmanların yardımıyla şirketin GoTo ürün ailesi için stratejik alternatifleri değerlendirmeye başladı. Bu iş için stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi birçok yan etmenin yanında olası bir satış veya ikincil etkilerle de sonuçlanabilir.

Şirket ayrıca, bu yıl içinde daha önce potansiyel ByteMobile satışıyla ilgili olarak bir finans danışmanıyla görüştüğünü de duyurdu. Citrix bu günlerde potansiyel bir satış için üçüncü şahıslarla görüşmeler sürdürüyor.

İkinci Çeyrek Mali Özeti

2014 mali yılı ikinci çeyreğine göre 2015 mali yılı ikinci çeyreğinin sonuçlarına baktığımızda şunları görüyoruz:

  • Ürün ve lisans gelirleri yüzde 12 azaldı;
  • Hizmet olarak yazılım gelirleri yüzde 11 arttı;
  • Lisans güncelleme ve bakım gelirleri yüzde 9 arttı;
  • Danışmanlık, ürün eğitimi ve sertifikasyondan oluşan profesyonel hizmet gelirleri yüzde 12 azaldı;
  • Hizmet olarak yazılım haricinde net kazanç Amerika bölgesinde yüzde 1 artmış, EMEA bölgesinde sabit kalmış ve Pasifik bölgesinde yüzde 8 azalmıştır. 

Citrix’in açıkladığı mali sonuçlarla ve yaptığı duyurularla ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz:

http://www.citrix.com/news/financial-releases/july-2015/citrix-reports-first-quarter-financial-results.html

http://www.citrix.com/news/announcements/jul-2015/cooperation-agreement.htm

http://www.citrix.com/news/announcements/jul-2015/succession-plan.html

Citrix Hakkında

Citrix (NASDAQ:CTXS), kurum ve çalışanlarının daha iyi çalışması için yeni yollar açmak amacıyla sanallaştırma, mobilite yönetimi, ağ bağlantıları ve SaaS çözümlerini bir araya getirerek yazılım tanımlı iş yerine geçişe öncülük eder. Citrix çözümleri, insanlara uygulamalar, masaüstleri, veriler ve haberleşmeye her cihazdan, her ağ ve bulut üzerinde anında erişim olanağı sağlayan güvenli mobil iş alanları aracılığıyla kurumsal mobiliteyi destekler. 2014 yılında 3,14 milyar $ gelir elde eden Citrix'in çözümleri dünya çapında 330.000'in üzerinde kurum ve 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için: http://tr.citrix.com

Citrix Basın iletişim:
Slavica Simunovic
Kıdemli Kurumsal iletişim Müdürü,
Orta ve Doğu Avrupa
Telefon: +49 (0) 89 444 564 039
slavica.simunovic
@citrix.com