Jan

182015

Citrix’in Yeni Kanal Programı İş Ortaklarına. Büyüme ve Farklılaşma İmkanı Sunuyor

Program iş ortakları için fırsat ve karlılığı artırmaya yönelik bir planının temelini oluşturuyor. İş ortakları böylelikle Citrix’in güçlü çözüm portföyünden daha çok faydalanabilecekken plan aynı zamanda Citrix’in kanalı büyütmeye olan adanmışlığını gösteriyor

İSTANBUL –19. Ocak. 2015 - Citrix yeni kanal programını duyurdu. Citrix Çözüm Danışmanı (Citrix Solution Advisor-CSA) adı verilen yeni program, iş ortaklarının teknolojik değişimin hızına ayak uydurmak ve pazardaki rekabet güçlerini artırmak amacıyla Citrix’in gitgide genişleyen çözüm portföyünden tam anlamıyla faydalanmalarına yardımcı olacak.

Yenilikçi CSA programıyla; iş ortakları, müşterilerinin Citrix çözümlerinden en yüksek değeri elde etmelerini sağlamak için becerilerini ve tekliflerini farklılaştırabilmek amacıyla, teknoloji uzmanlığına yatırım yaparak ve bu uzmanlıktan faydalanarak daha hızlı gelir artışı elde etmeleri için hazırlanacak. Yeni program, dünyanın her yerinden yaklaşık 9 bin Citrix Çözüm Danışmanına daha kolay sertifikasyon imkanları ve teşvikler sağlayacak.

Programın temel taşı olan Citrix Uzmanlıkları, iş ortaklarını sergiledikleri teknik yetkinlik, uçtan uca satış becerisi ve müşterilerine sundukları hizmetler açısından vasıflandıracak, etiketleyecek, tavsiye edecek ve ödüllendirecek. Uzmanlık programı, iş ortaklarına mevcut iş modellerini en iyi yansıtacak teknik kategoriyi kendi kendilerine belirleme ve dolayısıyla işleri geliştikçe diğer yetkinlikleri ekleme fırsatı sunan parçalardan meydana geliyor. Her parkur; sanallaştırma, mobilite yönetimi ve ağ bağlantıları alanlarında Citrix çözümlerini hayata geçirme başarısı için iş ortaklarını, teknik uzmanlık ve yeterlilik elde edebilmeleri amacıyla hazırlayacak.

CSA'ların yıldan yıla dikkate değer oranda gelir artışı sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanan yeni CSA programı, Citrix İş Ortağı Büyüme Planının temel dayanağı. Citrix, belirli müşteri segmentlerindeki fırsatlara ve sadeleştirilmiş ve hızlandırılmış teşvik onaylarına odaklanmak için iş ortakları ve Citrix saha satış kaynaklarını bir araya getirip , saha satış ekipleri ve iş ortakları arasında işbirliği ve ilişkileri enerjik hale getirmeye odaklanacak.

Citrix, sürekli ve sürdürülebilir iş ortaklığı üretkenliğinin anahtarının olanak tanımak olduğunu kabul ediyor, ve bu amaçla yeni araçlar ve kaynaklar kullanacak, programlar başlatacak. Bu ek yatırımlar, teknik beceri geliştirme ve satış gerçekleştirmekten çözümlerin başarılı bir şekilde uygulanmasına kadar satış ve hizmet döngüsünün her aşamasında iş ortaklarının verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

İş ortaklarının pazarlama kapasitesini ve verimliliğini geliştirmek için Citrix, iş ortaklarının hedef pazarlardaki büyüme fırsatlarını belirlemelerine yardımcı olacak ve sınıfının en iyisi pazarlama platformlarında kullanılan verimli ve çok yönlü pazarlama kampanyalarını daha iyi planlamalarını ve yürütmelerini sağlayacak.

İş Ortağı Büyüme Planı, derhal geçerli olacak CSA Programı ve Uzmanlıklarıyla birlikte 13 Ocak günü başlatıldı. Geriye kalan üç kısım, önümüzdeki 12 ay içinde stratejik olarak açıklanacak.

Citrix’in Satış ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Carlos Sartarious, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kanal ortaklarının şirketin arkasındaki itici güç olduğunu ve hem kendi başarısı hem de ortak müşterilerin başarılarının değişmez bir parçası olduğunu bilen Citrix, kanal programlarını yenilemeye, geliştirmeye ve uyarlamaya devam etmektedir. Yeni Citrix Çözüm Danışmanı programı ve Uzmanlıklarla iş ortaklarımızın rekabet ortamlarında farklılaşmalarına ve müşterilerine olağanüstü bir deneyim sunmalarına yardımcı oluyoruz. Yeni iş ortağı işe uyum ve satış başlatma süreci Uzmanlıkları tamamlamaktadır ve iş ortaklarımızın pazar fırsatlarından daha fazla faydalanmasını sağlayacaktır.”

Citrix’in Kanallar, Pazar Geliştirme ve Satış Başkan Yardımcısı Tom Flink ise “Kendimizi Citrix'i iş ortaklarımız için en karlı şirket yapmaya ve paylaştığımız müşterilerimize sınıfının en iyisi deneyimi sunmaya adadık, bu taahhüdümüzü tutmaya devam edeceğiz. Yeni Uzmanlıklar ve kanal programımız, Çözüm Danışmanlarımızın müşterilerine daha fazla memnuniyet, güven ve sadakat sunmalarına ve karşılığında yıldan yıla dikkate değer oranda gelir artışı sağlamalarına yardımcı olacaktır. İş ortaklarımızın kendilerini farklılaştırmalarını ve pazarda rekabet üstünlüğü elde etmelerini sağlamak için kanal programımızı, araçlarımızı ve kaynaklarımızı yenilemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Citrix Hakkında

Citrix (NASDAQ:CTXS) insanların daha iyi çalışabilmeleri için mobil çalışma alanları sağlama, yeni yöntemler geliştirme, mobilite yönetimi, sanallaştırma, ağ ve bulut altyapısı konularında öncü bir şirkettir. Citrix çözümleri; kurumsal mobiliteyi, kişilerin uygulamalara, masaüstlerine, verilerine ve cihazlarına herhangi bir ağ ya da bulut üzerinden anında ve güvenli bir şekilde erişebilecekleri kişisel çalışma alanları sağlayarak destekliyor. 2013 yılında 2.9 Milyar dolar yıllık gelire sahip olan Citrix’in çözümleri 330.000’den fazla kurumda 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için http://tr.citrix.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Citrix Basın iletişim:
Slavica Simunovic
Kıdemli Kurumsal iletişim Müdürü,
Orta ve Doğu Avrupa
Telefon: +49 (0) 89 444 564 039
slavica.simunovic@citrix.com