Feb

252021

Praca zdalna oczami pracowników biurowych: nowe badanie Citrix

Londyn, UK – 25 luty 2021 : Jak powszechnie obecnie wykorzystywane elastyczne formy pracy wpływają na naszą teraźniejszość, przyszłość i zdrowie? Nowe badanie Citrix, przeprowadzone przez firmę badawczą OnePoll ukazuje poglądy pracowników na temat ich aktualnej sytuacji zawodowej, kultury firmy oraz wpływu pandemii na ich samopoczucie, karierę i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Jak pokazują wyniki, praca zdalna będzie dla wielu osób rozwiązaniem stałym. 82% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że będzie to powszechna forma działania po pandemii. Zdalna i elastyczna praca jest obecnie kluczem do przyciągania i zatrzymywania wartościowych pracowników, przy czym 55% osób uważa, że firmy mogą stracić takich pracowników, jeśli nie zaoferują im takiej formy zatrudnienia. Ponadto 45% badanych twierdzi, że gdyby miało zmienić pracę, zaakceptowałoby tą ofertę, która pozwalałaby pracować zdalnie. Co ciekawe ponad połowa badanych (53%) idzie o krok dalej i chciałaby, by zasady i polityki działania dotyczące pracy zdalnej zostały uregulowane przez instytucje państwowe.

Elastyczna praca wpływa na jej jakość i życie osobiste

Co zaskakujące, jedynie 21% wszystkich badanych uważa, że pandemia miała negatywny wpływ na ich życie zawodowe i karierę, a 28% twierdzi nawet, że wpłynęła pozytwnie na zarządzanie czasem, elastyczność i ogólne wyniki pracy. Ponadto 41% uważa, że ich życie osobiste zyskało, przez brak konieczności dojazdów do pracy. Tym samym zyskali szansę na: spędzenie większej ilości czasu z rodziną (17%), zajęcie się własnym hobby (12%) lub przeznaczyli go na dodatkowy sen (15%).

W rezultacie po pandemii połowa (52%) respondentów chciałaby móc pracować w modelu hybrydowym, a tylko 14% chce wrócić do biura i pracować na wcześniejszych zasadach.

Kultura firmy powinna wspierać pracowników

Mimo praktycznych korzyści pracy zdalnej na jakie wskazują badani, 36% respondentów uznało, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Badanie pokazuje również, że 89% respondentów uważa, że kultura firmy promująca dobre samopoczucie psychiczne i / lub fizyczne jest ważna. To sugeruje, że firmy powinny zdefiniować ją tak, by zapewnić pracownikom standardy, które umożliwią im produktywną pracę przez długi czas.

„Mimo wyzwań spowodowanych pandemią, praca zdalna pozytywnie wpłynęła na wielu pracowników biurowych.” - powiedział Amir Sohrabi, wiceprezes ds. rynków wschodzących w Citrix. „Jeśli ludzie potrafią znaleźć dobrą passę, nawet w tak trudnych okolicznościach, mamy szansę nadal z sukcesem rozwijać pracę zdalną, by spełniać potrzeby kolejnych pokoleń pracowników. Choć w ub. roku firmy były nastawione na przetrwanie, w tym powinny spojrzeć na biznes od strony operacyjnej i postarać się określić wartości swojej organizacji na przyszłość: z pracownikami działającymi w modelu hybrydowym, wspieranymi przez pracodawcę. Kultura firmy jest bowiem kluczowym wyznacznikiem w procesie przyciągania i utrzymania wartościowych pracowników.”

O badaniu:
Badanie zlecone przez Citrix i przeprowadzone w lutym br. przez OnePoll objęło w sumie 3750 europejskich pracowników biurowych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii oraz Holandii.

O firmie Citrix
Citrix wspiera organizacje, by mogły zapewnić pracownikom odpowiednie standardy i satysfakcję z pracy, bez względu na miejsce jej wykonywania. Nasze rozwiązania tworzące cyfrowe środowisko pracy zapewniają każdemu pracownikowi dostęp do wszelkich zasobów, by Ci mogli ją jak najlepiej wykonać. Łączymy doświadczenie użytkownika, elastyczność IT i bezpieczeństwo, by wspierać innowacje, elastyczność i ciągłość biznesową, przy jednoczesnym usunięciu ograniczeń w zakresie miejsca, wykorzystywanych urządzeń, sieci, a nawet środowiska chmurowego. Wicej informacji można uzyskać na stronie: www.citrix.com/pl-pl/

© 2021 Citrix Systems, Inc.  Citrix, the Citrix logo, and other marks appearing herein are the property of Citrix Systems, Inc. and may be registered with the U.S. Patent and Trademark Office and in other countries.  All other marks are the property of their respective owners.