Yapı Kredi güvenli veri alışverişi için aradığı çözümü Citrix’te buldu

Yapı Kredi , kurulduğu 1944 yılından bu yana sektörde öncü güç olmaya devam ediyor. Türkiye’yi, ilk ATM, ilk POS cihazı, ilk bilgisayarlı bankacılık altyapısı ve ilk online bankacılık gibi yenilikçi ürün ve hizmetlerle tanıştıran Yapı Kredi  tüm bu süreçleri, proje yönetimi yapan ve ITIL süreçleri içinde IT çözümleri sunan Bilişim Teknolojileri ekibiyle yürütüyor.

İhtiyaçlar: Mobil cihazların kurumsal ortamlarda güvenli şekilde veri alışverişi ve yönetimi

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcıların veriye tek bir noktadan, masalarından, ulaştığı dönemler de geride kaldı. Herkes her yerden veriye ulaşmaya başlarken, lüks gibi algılanan bu durum zamanla temel ihtiyaç haline dönüştü. Her geçen gün kullanımı artan mobil cihaz ve akıllı telefonların sağlıklı veri alışverişi yapmasını sağlarken, veri sızıntısını önlemek bu süreçte başta bankalar olmak üzere kurumların karşılaştığı en büyük zorluk oldu.

Yapı Kredi Altyapı ve İşletim Grup Direktörü Sinan Özer  bu noktada bir çözüm arayışına geçtiklerini ifade etti. Özer, şöyle konuştu: “Her geçen gün kullanımı artan mobil cihaz ve akıllı telefonların sağlıklı veri alışverişi yapmasını sağlarken, veri sızıntısını önlemek bu süreçte başta bankalar olmak üzere kurumların karşılaştığı en büyük zorluk oldu. Güvenli şekilde veri alışverişi yapılabilmesi,  herhangi bir sorunla karşılaşmadan önlemini almak adına Yapı Kredi  için de temel bir ihtiyaç olarak öne çıktı. Bu ihtiyaç bizleri bu gereksinimleri adresleyen bir çözüm arayışına itti. Arayışlarımızın ve araştırmalarımızın sonucunda en uygun ve efektif çözümün Citrix’te olduğunu gördük.”

Çözüm: Citrix XenMobile Enterprise çözümüyle mobil iletişimin yönetimi

Yapı Kredi , güvenlikten taviz vermeden sağlıklı veri alışverişi hizmetini sunabilmek için, farklı ihtiyaçlara farklı çözümleri bünyesinde barındıran CWS (Citrix Workspace Suite) ürün ve hizmet ailesini kullanmaya başladı.

Citrix XenMobile Enterprise çözümünü kullanmaya başlayan bankada ayrıca VDI kapsamında Citrix XenDesktop (Masaüstü Sanallaştırma) çözümü kurulumu  tamamlanıp XenMobile Enterprise ile entegre edildi ve dağıtım aşamasına gelindi. Yapı Kredi şu an her iki çözümde de uzaktan ve güvenli erişim için Citrix NetScaler Gateway kullanıyor.

Yapı Kredi  çalışanları, kurumsal e-posta ortamına Citrix WorxMail ile güvenli olarak ulaşıyor. Bu yöntemle paylaşılan dosyaların yine güvenli olarak görüntülenmesini ve üzerlerinde değişiklik yapılmasını sağlayan Citrix QuickEdit uygulaması da banka için diğer bir önemli iş uygulaması.

Yapı Kredi’nin tüm Türkiye çapındaki 5000’den fazla mobil çalışanıda bu ortamlar tarafından destekleniyor. Yapı Kredi çalışanları genel olarak Apple ve Android cihazlar kullanıyorlar. Kurumsal tablet olarak Apple iPad kullanan Yapı Kredi’de, kendi cihazını getir (Bring Your Own Device) uygulaması kapsamında çalışanların özel cihazları da Mobile Application Management (MAM) üzerinden ortama dahil edilmiş durumda.

Kısaca, Yapı Kredi  bünyesinde uçtan uca mobilite sağlayan; Citrix XenMobile (Kurumsal Mobilite Yönetimi), Citrix ShareFile ve Citrix XenDesktop ürün ailesi,  tüm CWS (Citrix Workspace Suite) tam entegre şekilde çalışıyor. Netscaler vasıtası ile kullanıcıların HA ve LB çözümleri arka planda çalışan MDM, MAM, ShareFile ve XenDesktop VDI ortamlarına tek bir ara yüzden 7/24 erişimi desteklemek üzere tasarlandı.

Temel Faydalar: Citrix çözümleriyle güvenli mobil e-posta iletişimi

Citrix çözümlerini kullandıktan sonraki süreçteki faydalar hakkında bilgi veren Yapı Kredi Altyapı ve İşletim Grup Direktörü Sinan Özer, Yapı Kredi’de Citrix çözümleri ile mobil e-posta iletişimi daha da güvenlik altına alındığını, bankaya özel kurumsal mobil uygulama mağazasının kurulduğunu ifade etti. Özer,  sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca önceden ayrı ürünler ile sağlanan uzaktan güvenli iletişimimiz NetScaler microVPN altyapısı ile daha güvenli ve kolay kullanılır hale geldi. Citrix, Yapı Kredi ’nin vizyoner gelecek planları ile uyumlu olarak destek, proje ekipleri ile birlikte çalışmak için istekli ve gelişime açık bir tavır sergiliyor. Şu anda 9 versiyonu bulunan XenMobile ortamı en kısa zamanda 10 versiyonuna yükseltilerek daha fazla verimlilik ve yönetim kolaylığı sağlayacağız. Citrix ile çalışmaktan mutluyuz ve işbirliğimizin önümüzdeki dönemlerde artarak devam etmesini planlıyor ve istiyoruz.”

Citrix Hakkında

Citrix, kurum ve çalışanlarının daha iyi çalışması için yeni yollar açmak amacıyla sanallaştırma, mobilite yönetimi, ağ bağlantıları ve SaaS çözümlerini bir araya getirerek yazılım tanımlı iş yerine geçişe öncülük eder. Citrix çözümleri, insanlara uygulamalar, masaüstleri, veriler ve haberleşmeye; her cihazdan, her ağ ve bulut üzerinde anında erişim olanağı sağlayan güvenli mobil iş alanları aracılığıyla kurumsal mobiliteyi destekler. 2014 yılında 3,14 milyar dolar gelir elde eden Citrix'in çözümleri dünya çapında 400.000'in üzerinde kurum ve 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için: www.citrix.com.tr.