Wzrost popularności mobilności w przedsiębiorstwach jest niepodważalny, wciąż jednak takie kwestie, jak zarządzanie oraz bezpieczeństwo użytkowników mobilnych i ich urządzeń pozostają niejasne dla niektórych specjalistów IT.

Dziś większość firm działa w silosach. Wiele z nich ma odseparowane od siebie oddziały, w których wykorzystywany jest zarówno tradycyjny sprzęt (komputery stacjonarne czy laptopy), ale także urządzenia mobilne (tablety czy smartfony). W większości z nich proces zakupowy urządzeń przenośnych jest inny od tych tradycyjnych: firmy zazwyczaj kupują je od operatora, a nie resellera czy dystrybutora, jak ma to miejsce w przypadku laptopów czy komputerów PC.

Jednym z głównych kierunków, którym powinny podążać organizacje jest kompleksowe spojrzenie na informatyczne potrzeby użytkowników końcowych. Powinno ono objąć nie tylko same urządzenia, desktopy, laptopy czy też urządzenia przenośne, ale także – co bardziej istotne – zasady, w jaki sposób i skąd pracownicy mogą uzyskać dostęp do danych firmy oraz jak te zasoby będą zabezpieczane i zarządzane. Użytkownicy mobilni często mają inne wymagania, niż te znane nam i  związane z tradycyjnymi urządzeniami. Większość osób posiada obydwa typy urządzeń, co sprawia, że oferowane dla nich wsparcie powinno być zarządzane centralnie przez dział IT, a nie w ramach odrębnych od siebie obszarów.

Jednak jest też obszar zbieżności pomiędzy potrzebami i technologiami adresowanymi zarówno do mobilnych jak i klasycznych użytkowników. Przez centralne zarządzanie danymi, użytkownikami i ich urządzeniami, przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć wysiłki w zakresie optymalizacji całego środowiska IT, wyeliminować niepotrzebne opóźnienia i skierować swoją uwagę na potrzeby pracowników w ujęciu całościowym. To właśnie do obowiązków działów IT należy umiejętna ocena ich potrzeb, pod kątem całej organizacji, a także monitoring pojawiających się na rynku technologii, które mogą pomóc je spełnić. W czasie, gdy pracownicy coraz częściej potrzebują elastycznego dostępu do danych, IT szuka sposobów na zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i zarządzania w celu ochrony firmowej własności intelektualnej, a także nowych możliwości skalowania i jak najefektywniejszego wsparcia pracowników.

W wielu firmach osiągających sukcesy, kluczowym elementem jest możliwość pracy z dowolnego miejsca i urządzenia przy jednoczesnym, łatwym dostępie do firmowych danych. Tym samym zarządzana zarówno lokalnie, w chmurze, czy też wyoutsourcowana na zewnątrz do dostawcy usług DaaS, wirtualizacja desktopów coraz częściej odgrywa kluczową rolę, zapewniając użytkownikom łatwy dostęp do zasobów firmy z dowolnego miejsca i bez względu na wykorzystywane urządzenie. Istnieje jednak klika istotnych obszarów, o których IT powinno pamiętać i dbać, mają na uwadze użytkowników końcowych. Jest to miedzy innymi:  

  1. 1.    Szyfrowanie danych
  2. 2.    Zdalne zarządzanie
  3. Profile użytkownika oparte na segmentach
  4. Dostęp do danych online i offline
  5. Oprogramowanie antywirusowe / malware
  6. Zdalne wsparcie i diagnostyka

Citrix, mając na uwadze te potrzeby stale rozwija rozwiązanie XenDesktop z technologią FlexCast. XenDesktop został specjalnie zaprojektowany z myślą o kompleksowym wykorzystaniu technologii informatycznych przez użytkowników końcowych. Łączy wszystkie wymienione powyżej obszary, w kompleksowy zestaw zintegrowanych technologii, które obsługują każdy scenariusz wykorzystania przez różne grupy osób – od pracowników biurowych, pracujących na komputerach stacjonarnych z pełnym dostępem do sieci, do pracowników mobilnych, stosujących MacBooki.

Użytkownicy MacBooków są zresztą bardzo interesującą grupą pracowników, a także tą, która staje się coraz liczniejsza w firmach. I tak, już w 2012 roku, według badania przeprowadzonego przez firmę Forrester, ponad 50 procent firm korzystało z komputerów typu Mac. Zarówno kadra kierownicza, jak i szeregowi pracownicy coraz częściej wybierają MacBooki, jako główne urządzenie do pracy. Korzystają z nich także konsultanci, kontrahenci oraz inni pracownicy tymczasowi przy realizacji poszczególnych projektów z wykorzystaniem dostępu do firmowych aplikacji Windows i danych. Wszyscy te grupy stwarzają szereg nowych wyzwań, które mają wpływ na system, zasoby oraz politykę IT przedsiębiorstwa: dwie platformy (Mac i Windows), dwa  środowiska, w których działają i które preferują użytkownicy (biznesowe oraz prywatne), dwie różne lokalizacje (typowe biuro i szeroko rozumiana praca zdalna), a także dwa różne uwarunkowania pod względem dostępności sieci ( tryb online i offline).

Do tej pory Citrix XenDesktop spełniał wszystkie wymagania użytkowników MacBooków za wyjątkiem jednego scenariusza: w przypadku pracy w trybie offline i jednocześnie przy niskiej jakości połączenia sieciowego, przeciążonych hotspotów Wi-Fi, a także wtedy, gdy połączenie w ogóle nie było dostępne. Dzięki stworzeniu i dołączeniu do XenDesktop, DesktopPlayer for Mac jest to już możliwe. DesktopPlayer umożliwia użytkownikom dostęp do centralnie zarządzanych wirtualnych desktopów Windows, za pośrednictwem firmowych oraz prywatnych komputerów MacBook, bez uzależnienia od dostępności sieci i wraz ze wszystkimi funkcjami zarządzania.