Bez względu na to, czy rzeczywiście zdajemy sobie z tego sprawę czy nie, codziennie korzystamy z usług w chmurze. To ciekawy fakt, który często nam umyka i o którym tak naprawdę nie wiemy zbyt wiele. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, iż tak naprawdę usługi w chmurze są dostępne od lat. Mimo, że „chmura” wydaje się nową ideą w świecie technologii, tak naprawdę jest czymś więcej niż tylko abstrakcją, procesem czy usługą. Dopiero niedawno technologia stała się motorem i wyznacznikiem chmury.

Zastanówmy się, jak działa chmura. Usługi w chmurze są dość proste do zrozumienia. Nawet te z nich, których używamy w naszym codziennym życiu, zazwyczaj działają w oparciu o określony rodzaj chmury. Usługi w chmurze mają odpowiednio zdefiniowane punkty „wejścia” i „wyjścia”. Poza nimi wszystkie działania odbywają się niejako „za kulisami” i nie podlegają naszej bezpośredniej kontroli. Dopóki usługa spełnia określone cele (szybkość, jakość, cena), za które płacimy, jesteśmy zadowoleni. Tak samo jest choćby z usługami, z których korzystamy w naszym codziennym życiu jak np. usługi pocztowe czy pralnia. Mają określony początek, zdefiniowany koniec a cały proces, który się odbywa pomiędzy nimi nie musi być przez nas nadzorowany – jedyne co nas interesuje i za co płacimy, to efekt końcowy.

Dlaczego chmura w rozumieniu IT ma być czymś innym? Nie jest. Wymaga tak samo określonego planowania, zebrania informacji, nakładów infrastrukturalnych, by dostosować chmurę do świadczenia określonych usług. Według nas to właśnie platforma Apache Software Foundation CloudStack, jest spoiwem, które na to pozwala. Nie jest tak, jedynie ze względu na nasz produkt Citrix CloudPlatform działający w oparciu o Apache CloudStack. Również dlatego, że codziennie z sukcesem budujemy środowiska chmurowe, wykorzystywane przez wielu użytkowników na całym świecie, wielokrotnie również tych, którzy nie do końca zdają sobie z tego  sprawę.

Z pewnością można powiedzieć, że obecne środowiska chmurowe, mają mniej wspólnego z aspektami technicznymi, a więcej z biznesowymi. Rzeczywiście to prawda. Środowiska chmurowe są różnorodne. To miejsce, gdzie nasze produkty Citrix CloudPortal mogą mieć zastosowanie; i to zarówno w sektorze publicznym jak i w innych branżach. CloudPortal Service Manager umożliwia zredukowanie ilości zadań administracyjnych i uproszczenie pozostałych. Pozwala na bieżąco śledzić działania z obszaru rachunkowości, usług, produktów oraz wielu innych aspektów, tak ważnych dla każdego biznesu.

Ważne jest także, aby zrozumieć, że główną wartością chmury jest jej elastyczność i to jak wspiera przedsiębiorstwa, usługodawców i organizacje każdego typu. Korzyści te nie są zarezerwowane jedynie dla jednego typu organizacji. Chmura umożliwia zarządzanie systemami różnorodnych organizacji; w tym zarówno korporacji, firm odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania, instytucji edukacyjnych czy organizacji rządowych. Już teraz wiele naszych działań jest opartych o usługi w chmurze dlatego warto rozważyć włączenie w tę rzeczywistość również własnej organizacji.