W USA blisko 27.2 miliona małych firm co roku generuje pomiędzy 60 a 80 procentami nowych miejsc pracy, co powoduje, że tak samo jak w Polsce stanowią one kluczową rolę w gospodarce. Lecz co muszą zrobić małe firmy, by odnieść sukces w obecnej rzeczywistości biznesowej, tak mocno nastawionej na mobilność?

W USA przewiduje się, że ok. 50 procent małych firm rozpoczynających obecnie swoją przygodę w biznesie będzie musiało zamknąć swoje podwoje w ciągu najbliższych 5  lat. Niewątpliwie świetny pomysł na biznes oraz utalentowany zespół są istotne, lecz historia pokazuje, nie są jedyną drogą do sukcesu. Aby firma mogła czuć się zwycięsko, powinna oferować najlepsze usługi a technologia, która to zapewnia powinna stanowić wyznacznik, który pomaga zdobyć serca (i portfele) klientów, budować efektywność operacyjną i pozycję na rynku – o wiele wyraźniej, niż w przypadku konkurencji.

Aby dzisiaj zaliczać się do grona zwycięzców, trzeba spójnie myśleć o mobilności, aplikacjach i urządzeniach. Te technologie napędzają mniejsze firmy, zwiększając ich zasięg dotarcia do klientów i jednocześnie budują przewagę konkurencyjną. Przykładowo, według ostatnich badań YouGov na zlecenie Citrix jedna na pięć małych firm (18 procent) w USA, Kanadzie i Australii dzięki mobilności osiąga wzrost wydajności o ponad 30 procent. To pokazuje, że elastyczne formy pracy poprawiają wzajemną współpracę, zwiększają retencję, sprzyjają rekrutacji najbardziej odpowiednich osób i ogólnej efektywności organizacyjnej.

Istnieje kilka bardzo prostych kroków, które mniejsze firmy mogą wprowadzić w życie w celu jak najlepszego wykorzystania technologii mobilnych i które mogą pomóc im w osiągnięciu sukcesu w trudnych warunkach ekonomicznych. Oto one:

  1. Zwiększ poziom sprzedaży bezpośredniej: Twarzą w twarz nie musi oznaczać fizycznej obecności sprzedawcy, zwłaszcza w dzisiejszej globalnej gospodarce. Większość małych firm (52 procent) korzysta z jakiejś formy wideokonferencji by uatrakcyjnić spotkania biznesowe, niezależnie od tego, gdzie ich uczestnicy są fizycznie rozlokowani. W Citrix, praktykujemy to każdego dnia. Nasi handlowcy odnotowują bardzo dobre rezultaty dzięki zastosowaniu rozwiązania ShareFile i możliwość wideokonferencji.
  2. Wykorzystaj trend BYO:  W BYO nie chodzi jedynie o urządzenia, ale również o aplikacje i usługi, które są wszechobecne w dzisiejszym biznesie. BYO nie zniknie a wręcz przeciwnie będzie stawało się coraz bardziej popularne. Dlatego też tak istotne jest wprowadzenie formalnej strategii wykorzystania tego trendu, by pomóc zarządzać prywatnymi  urządzeniami w firmowej sieci. Sześćdziesiąt osiem procent amerykańskich małych firm twierdzi, że ich pracownicy już korzystają z osobistych urządzeń a wielu szefów traktuje smartfon jako najistotniejsze urządzenie w miejscu pracy. Ale tylko 26 procent wprowadziło oficjalne zasady. BYOD może znacznie poprawić wydajność i satysfakcję pracowników, jeśli jest właściwie zarządzane.
  3. Używaj narzędzi stworzonych specjalnie dla biznesu: BYOD, udostępnianie plików i narzędzia zdalnego dostępu niosą za sobą zestaw nieodłącznych zagrożeń, które mogą mieć bezpośredni wpływ na mniejsze firmy. Wielokrotnie darmowe rozwiązania są dobre, lecz do właściwiej ochrony firmy niezbędny jest dostęp do aplikacji i usług oraz do stworzonych  specjalnie dla biznesu i dla danej organizacji ustawień zabezpieczeń. Taki model zmniejsza ryzyko związane z utratą ważnych danych i informacji o klientach. Istotne jest również stosowanie przejrzystych zasad również w stosunku do pracowników poprzez stworzenie firmowej “czarnej listy”, lub, bardziej pozytywnie “białej listy” zatwierdzonych aplikacji biznesowych, z których mogą oni korzystać.
  4. Zatrudniaj najlepszych, nie tych co są najbliżej: Koncepcja, że nie wszyscy pracownicy muszą być w tym samym miejscu otwiera wiele możliwości. Co najważniejsze, daje to możliwość zatrudnienia najlepszych pracowników, a nie tylko tych kandydatów, którzy znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Technologie pozwalające na wzajemną współpracę są obecnie mniej skomplikowane i bardziej dostępne. Na przykład rozwiązania do konferencji i spotkań online obejmują wideo w jakości HD, które działa także na smartfonach i tabletach. Narzędzia te redukują granice geograficzne dla małych przedsiębiorstw i znacznie poszerzają dostępną pulę utalentowanych pracowników.

Swoboda pracowników gwarantuje poprawę ciągłość pracy: Poza przyciąganiem utalentowanych osób ich późniejsze utrzymanie może być łatwiejsze dzięki wykorzystaniu usług mobilnych i przetwarzania w chmurze. Według badań, pracownicy są bardziej efektywni, gdy mają możliwość wyboru miejsca i czasu, w którym mają wykonać swoje obowiązki. Elastyczne podejście pomaga utrzymać pracowników i sprawia, że są bardziej zaangażowani i ostatecznie bardziej wydajni. Badanie YouGov pokazuje, że w trakcie okresu wakacyjnego więcej niż 30 procent firm spodziewa się spadku wydajności – wdrożenie strategii opartej na elastycznych formach pracy może znacznie ograniczyć jego wpływ na mniejsze przedsiębiorstwa.