Jedni moji známí se brzy stanou rodiči. S tím přirozeně souvisí zařizování všeho možného, ale jeden bod na TO-DO listu je kamenem úrazu. Otázka automobilu. Nastávající matka, stejně jako její vrstevnice, chce co nejprostornější a nejbezpečnější vozidlo. Současně by měl být vůz co nejméně opotřebovaný a neměl by být příliš drahý. Speciální lak nepovažuje za nutný, standardní šedostříbrná se později tak jak tak prodá bez problémů dále, ale její muž se při jejích úvahách a s nimi související diskuzi pěkně zapotí. Jak by mohl jeho milované sportovní kabrio vyměnit za standardní auto! Vždyť by se přece dětská sedačka dozadu určitě vešla a stejně tak se v kufru najde místo na malý skládací kočárek. Diskuze o autě se tak v této domácnosti staly tématem číslo jedna.

Tato situace mi velmi připomíná diskuze v podniku, když IT oddělení a zaměstnanci jednají o zařízeních na pracovišti a pro práci. Jedna strana preferuje bezpečnost podnikových dat a firemní síť pod dohledem a vzhledem k neustále se objevujícím zprávám o kybernetických útocích jsou obavy pochopitelné. To je ale teprve začátek – pořádné zapocení administrátorů přichází v souvislosti s různorodostí podnikových systémů, hardwarových funkcí, formátům displejů a dalším technickým zvláštnostem, které by ideálně měli fungovat hladce se všemi aplikacemi a rozhraními. Žádný div, že tedy kolegové z IT oddělení sní o jednotném hardwarovém standardu – všichni by používali to stejné a jestli je to moderní nebo má speciální design, to by nehrálo žádnou roli. Teoreticky by tak IT svět mohl fungovat – pokud by neexistovali uživatelé. Dnes už je běžné, že člověk preferuje před šedým PC s desktopem o úhlopříčce 19 raději nový typ tabletu, který našel pod vánočním stromečkem. Na cestách je na práci ještě lepší Smartphone s Androidem, který se vyznačuje tím skvělým velkým displejem. Aby to všechno mohlo nějakým způsobem fungovat, byl doposud nezbytný „kompletní vozový park“ nejrůznějších aplikací, aby mohly být všechny zmíněné požadavky zvládnuty a zaměstnancům na cestách a se vzdáleným přístupem aby mohla být umožněna produktivní spolupráce.

Proto se už delší dobu hledalo řešení, které by mohlo splnit přání oběma stranám. Důležité jsou přitom bezpečně a přesto intuitivně obslužné aplikace, management založený na rolích a kontejnery pro rozdílné mobilní aplikace. V ideálním případě si tak zaměstnanci mohou nejrůznější mobilní aplikace z jednotného firemného „App Store“ sami stáhnout. Identity Management a Single Sign-on ve spojení se scénáři založených na kontrole přístupu nabízí dostatečnou flexibilitu a jednoduchou obsluhu při vysoké bezpečnosti. Dříve takové řešení na trhu neexistovalo – ale s novým XenMobile MDM je to už jiné. Díky tomu tak obě strany dostanou, co potřebují a chtějí: zaměstnanci co možná nejvíce volnosti a flexibility, administrátoři nezbytnou kontrolu a zabezpečení.

Jako vysmátá třetí strana se ukáže i personální oddělení: když si s sebou mohou do firmy přinášet zaměstnanci nejnovější zařízení a tato zařízení na práci používat, stane se takový podnik daleko atraktivnější pro novou generaci – „Digital Natives“. Tato generace nepředpokládá režimy offline a je vybavena nejnovějšími technickými vymoženostmi. Zákaz určitých zařízení na pracovišti nebo úplný zákaz vlastních zařízení je při volbě jejich nového pracovního prostředí vždy negativně ovlivní.

Koneckonců by si i moji známí mohli otázku ohledně vozidla rozumně vyjasnit. Ona by se mohla spřátelit s nějakým sportovně vybaveným Kombi, za které se její manžel nebude na parkovišti před fitness centrem stydět, a garáž je naštěstí dost velká na to, aby se tam kabrio určené na víkendové výlety vtěsnalo.