Tak naprawdę, gdyby zastanowić się nad tym głębiej to kultowy statek kosmiczny Enterprise jest trochę jak miejsce pracy przyszłości. W rzeczywistości załoga Enterprise zmagała się z takimi samymi wyzwaniami, jakie towarzyszą obecnym przedsiębiorstwom. Każdy miał wiele urządzeń, potrzebował dostępu do wielu różnych aplikacji i desktopów oraz możliwości dzielenia się danymi w bezpieczny i kontrolowany sposób – nie mówiąc już o zdolności do pracy w każdej chwili, z dowolnego urządzenia i miejsca.

Co charakteryzowało Star Treka?

  1. Pamiętacie? Cała załoga Enterprise używała komunikatorów, różnych urządzeń, monitorów i ekranów o wszystkich dostępnych kształtach i rozmiarach, aby uzyskać dostęp do wymaganych aplikacji i danych. Innymi słowy, potrzebowali „klienta”, który mógłby być zainstalowany na nich wszystkich, by można było podłączyć się do centralnego systemu i dostarczyć różne aplikacje – jednocześnie dostosowując je do takiej formy w jakiej załoga chciałaby z nich korzystać.
  2. Każdy członek załogi miał ze swoich urządzeń różne poziomy dostępu do aplikacji i danych znajdujących się na statku. Im niższy stopień, tym niższy dostęp. Zdarzało się nawet, że trzeba było nie tylko obniżyć uprawnienia ale wręcz całkowicie je zablokować dla określonej osoby, w przypadku gdy znajdowała się ona w sytuacji zagrożenia przez jakieś obce formy życia. W końcu posiadanie na statku opętanego członka załogi, który w każdej chwili mógł np. wyłączyć silniki Enterprise to nic dobrego.
  3. Zabezpieczanie komunikacji z zewnętrznego źródła, było konieczne. Jedynie członkowie załogi Enterprise mieli dostęp do aplikacji i danych będąc poza statkiem. Nikt gorszy niż Romulanie nie mógł dostać się do krytycznych danych i systemów. Taka sytuacja z pewnością groziłaby  wyłączeniem pola siłowego i atakiem fotonów.
  4. Na koniec, kapitan Kirk zawsze porozumiewał się z Romulanami przez ogromny ekran na mostku kapitańskim. Taka wzajemna interakcja „twarzą w twarz” w formacie HD była bardzo istotna przy relacjach z innymi formami życia – zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia.

Co łączy Star Trek’a do Citrixem?

Niewątpliwie załoga Enterprise miała opracowaną strategię elastycznej pracy – i to do tego bardzo dobrą. Zarządzano wieloma urządzeniami, zabezpieczano aplikacje i dane, nie mówiąc już o stałym kontakcie z osobami znajdującymi się w wielu różnych lokalizacjach… takie same wyzwania stoją przed współczesnymi organizacjami. Dlatego też warto zadać sobie podstawowe pytania:

  • Czy twoja organizacja jest gotowa na to by stać się miejscem pracy przyszłości?
  • Jak twoja strategia firmowej mobilności wygląda na tle pozostałych organizacji?
  • Czy posiadasz w firmie odpowiednie narzędzia, które pozwolą Ci ją zastosować?

3 proste kroki pomogą Ci zastosować odpowiednią strategię mobilności w swojej organizacji.

Krok 1: BADANIEZapoznaj się badaniem “Workplace of the Future”. Pomoże Ci ono uzyskać informacje czy twoja organizacja jest przygotowana I stanowi odpowiednio elastyczne środowisko pracy dla pracowników.

Krok 2: PRZECZYTAJ RAPORT. Porównaj swoje wyniki do tych, zawartych w raporcie. Umieściliśmy tam informacje zebrane od 1,900 decydentów IT z 19 krajów.

Krok 3: POBIERZ MATERIAŁY . Zbiór ten oferuje praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci uzyskać wiedzę na temat tego w jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi stworzyć mobilne środowisko pracy w Twojej organizacji.