„Beze mě to tady přece nemůže fungovat!“ – i Vy jste si to už někdy pomysleli nebo Vám to Vaše okolí dalo najevo? Nemyslete si, že je to pravda, protože kolikrát se bez „všudypřítomného“ šéfa pracuje daleko uvolněněji a eventuálně i lépe. Bavíme-li se obecně. Samozřejmě jsou situace, ve kterých jsou okamžitá rozhodnutí nezbytná, a je nutné operativně rozhodovat o věcech, které mohou mít dlouhotrvající následky. V takových případech nelze zajistit bezproblémový chod společnosti bez rozhodnutí vedoucích pracovníků, protože musejí být rychle a bezproblémově dostupní. V takových situacích by nemělo hrát roli, kde se v daný moment šéf nachází, ale podstatnější je, jestli u sebe má firemní laptop nebo jakékoliv osobní zařízení a je dostupný. Pro společnost je významný ten fakt, že na jeho reakce se nemusí příliš dlouho čekat a v daný moment pomůže sám nebo skrze další správné kontakty. Pro společnosti se postupně tedy stává nejdůležitější její vlastní nezbytná infrastruktura, aby umožnila pracovat svým zaměstnancům bez omezení.

Naše společnost má v portfoliu například Citrix Executive Mobility řešení, které umožňuje to, že si v rámci firemního AppStore mohou zaměstnanci sestavit vlastní portfolio potřebných aplikací, které v jednotlivých situacích a na nejrůznějších zařízeních potřebují. Nezáleží na tom, jestli se jedná o online setkání, videokonference v HD nebo komunikace s kolegy, s nimiž se společně pracuje na různých dokumentech. Všechno tohle mohou zvládnout bez administrátora, který by musel jednotlivé programy instalovat a spravovat. Díky tomu je také možné redukovat počet pracovních cest a ušetřený čas může být využitý na rodinné aktivity a zábavu, podle toho jak to kdo chce. Já sám trávím relativně mnoho času na cestách a velmi to oceňuji.

Nezávislost na místě je při práci ale stále jen jedním aspektem. Jde o nalezení komplexního řešení, při kterém budou uživatelé maximálně produktivní a výkonní. Celá záležitost je především otázkou podnikové IT infrastruktury, která mobilitu svých zaměstnanců musí umožňovat i podporovat. Zamysleme se – jen třeba malá skutečnost, kdy zaměstnanci při svých cestách mohou pracovat z letiště, kde většinou jednu až dvě hodiny čekají, a vyřešit tak neodkladné záležitosti včas a současně se vyhnout tomu, že je budou řešit po návratu z cesty o půlnoci z domova nebo nad nimi trávit přesčasy v kanceláři. Pokud je takové řešení vhodně zvoleno i zabezpečeno, ušetří zaměstnancům čas a podpoří firemní produktivitu.

Společnosti by se proto neměly bát investovat do správných mobilitu podporujících řešení, díky kterým se nejrůznější zařízení budou moct připojit do podnikové sítě. Zaměstnanci tak mohou pracovat nejen z cest, ale ještě k tomu ze svých oblíbených zařízení a jsou minimálně stejně tak produktivní jako u počítače za psacím stolem. S dobře zvoleným řešením přichází centralizace i synchronizace dat, a tak mohou zaměstnanci skutečně pracovat z jakéhokoliv zařízení dle vlastního výběru, na kterém mají dostupná všechna potřebná data. Bezpečnost je zajištěna celkovým systémem a ani při volbě nejrůznějších pracovních nástrojů nejsou data ohrožena.